|
Our Media/Results from North Carolina NCHSAA Cross Country State Championships
Our ResultsTeam Scores
2014 Results - North Carolina NCHSAA Cross Country State ChampionshipsPublished by RunnerSpace.com/HighSchool on Nov 1st 2014, 8:14pm
Website:Click here Results by: Big Kahuna Timing Big Kahuna Timing - Contractor License Hy-Tek's MEET MANAGER
2014 NCHSAA State Cross Country Championships - 11/1/2014
Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville, NC
Results
Event 8 Girls 5k Run CC 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Results - Women
1 Ellington, Malia 12 Community Sc 19:09.61 1
2 Martin, Shawnda 11 Robbinsville 19:31.89 2
3 Burkinshaw, Sara 12 Pine Lake Pr 20:29.16 3
4 Hyatt, Shelby 11 Swain County 20:41.74 4
5 Zenker, Hannah 11 Franklin Academy 20:45.37 5
6 Pindur, Emma 9 Swain County 20:50.43 6
7 Habeeb, Annie 10 Gray Stone D 20:53.87 7
8 Moore, Blakely 10 Highlands 21:00.88
9 Ward, Shakai 12 Elkin 21:06.33 8
10 Polsgrove, Kylie Avery 21:06.94
11 McDonough, Claire 10 Bishop McGuinness 21:09.93 9
12 Rattenbury, Lauren 10 Pine Lake Pr 21:15.69 10
13 Cortese, Kaylee 11 Community Sc 21:23.91 11
14 Thurston, Haley 10 North Duplin 21:27.27
15 Waldroup, Ashlyn 10 Robbinsville 21:29.51 12
16 Toineeta, Kendall 12 Cherokee 21:32.17
17 Johnson, Sarah Grace 11 Bishop McGuinness 21:32.87 13
18 Deview, Lauren 11 North Moore 21:35.12 14
19 Kreber, Cassidy 10 Bishop McGuinness 21:35.83 15
20 Cashion, Hunter 10 Community Sc 21:36.26 16
21 Rice, Cameron 9 Murphy 21:36.70
22 Crowley, Chesney 9 Chatham Central 21:37.48
23 Cranford, Hannah 9 South Davidson 21:38.94
24 Loafman, Sarah 10 Robbinsville 21:40.31 17
25 Ogilvie, Jade 11 Woods Charter 21:41.84
26 Milliken, Kelly 11 Pine Lake Pr 21:45.30 18
27 Lundsten, Marissa 11 Community Sc 21:47.71 19
28 Hicks, Lynsey 9 Swain County 21:48.40 20
29 Lundsten, Vanessa 11 Community Sc 21:49.87 21
30 Kiser, Kelsey 11 Gray Stone D 21:52.12 22
31 Polsgrove, Kara Avery 21:53.62
32 Weidman, Lexi 12 Bishop McGuinness 21:56.69 23
33 Dudley, Christine 11 Bishop McGuinness 21:58.88 24
34 Hale, Madison 11 Gray Stone D 22:02.23 25
35 Tremblay, Taylor 9 Bishop McGuinness 22:05.19 26
36 Tharpe, Taylor 11 East Wilkes 22:06.59
37 Craven, Sarah Ann 12 Bishop McGuinness 22:06.73 27
38 Parsons, Sydney 9 Raleigh Charter 22:06.86 28
39 Travitz, Madison 11 Swain County 22:09.21 29
40 Smith, Brittany 11 Roxboro Community 22:10.47
41 Creech, Madison 12 Whiteville 22:11.49 30
42 Carringer, Kaitlyn 11 Robbinsville 22:18.77 31
43 Helms, Ashleigh 12 Union Academy 22:19.86
44 Pond, Kylie 10 Swain County 22:21.72 32
45 Foglesong, Lani 10 Voyager Academy 22:24.66
46 Witcher, Christy 11 Raleigh Charter 22:29.13 33
47 Russell, Emily 11 Community Sc 22:32.73 34
48 White, Maddie 12 Pine Lake Pr 22:36.30 35
49 Fogleman, Laurie 9 Gray Stone D 22:41.59 36
50 Tiffany, Michaela 11 Camden 22:42.90 37
51 Harper, Elisabeth 10 Gray Stone D 22:44.81 38
52 Perez, Karen 10 Ocracoke 22:48.92 39
53 Moringstar, Grace 11 Whiteville 22:53.53 40
54 Cervantes, Genesis 9 Pamlico 23:09.32 41
55 Nicholson, Kelsey 12 Elkin 23:10.15 42
56 Franklin, Hannah 9 Franklin Academy 23:13.99 43
57 Petroski, Kelley 12 Pine Lake Pr 23:16.34 44
58 Brown, Gracie 9 East Wilkes 23:20.84
59 Morris, Abigail 12 Ocracoke 23:21.45 45
60 Dreyer, Karly 10 Raleigh Charter 23:23.74 46
61 Smith, Katie 10 Community Sc 23:25.54 47
62 Burroughs, Kathleen 9 Granville 23:27.03
63 Balageo, Altheia 11 Princeton 23:28.55
64 Ashworth, Justyce 11 Camden 23:38.59 48
65 Cook, Kianna 10 Franklin Academy 23:40.71 49
66 Long, Ivey 11 Whiteville 23:42.60 50
67 Packard, Abbey 10 Pine Lake Pr 23:43.47 51
68 Parkhill, Susanna 12 Gray Stone D 23:45.52 52
69 Allen, Elizabeth 10 Lejeune High School 23:48.00 53
70 Davis, Haley 11 North Moore 23:59.86 54
71 Evans, Megan 12 Princeton 24:04.18
72 Mondragon, Reina 12 South Creek 24:05.52
73 Crutchfield, Jenna 10 Swain County 24:14.90 55
74 Holt, Serina 11 Swain County 24:28.33 56
75 Schauss, Kate 9 Raleigh Charter 24:29.54 57
76 Currie, Virginia 11 Gray Stone D 24:30.06 58
77 Henderson, Brittany 12 Franklin Academy 24:34.41 59
78 Myler, Meghan 10 Robbinsville 24:42.60 60
79 McCluskey, Dara 11 Franklin Academy 24:44.18 61
80 Smith, Miranda 9 North Moore 24:45.53 62
81 Cabrera, Merlin 12 North Moore 24:53.35 63
82 Hawley, Chelsea 11 Princeton 24:59.23
83 Bunn, Savannah 12 Northside 25:02.66
84 Halbedl, Sarah 12 Pine Lake Pr 25:04.19 64
85 Gupton, Brooke 11 Franklin Academy 25:04.29 65
86 Carter, Madeline 12 Elkin 25:07.93 66
87 Sprinkle, Whitney 10 Elkin 25:10.32 67
88 Moore, Brittany 10 North Moore 25:21.43 68
89 Kalbach, Lauren 11 Camden 25:34.77 69
90 Regan, Caitlin 11 Lejeune High School 25:36.38 70
91 Graham, Imani 10 Whiteville 25:38.14 71
92 Parham, Brylee 9 Robbinsville 25:46.97 72
93 Smith, Bree 10 Franklin Academy 25:52.20 73
94 Blake, Janaisa 10 SE Halifax 26:00.62
95 Austin, Sydney 10 Ocracoke 26:01.80 74
96 Whalen, Paige 11 Raleigh Charter 26:05.02 75
97 Paterson, Jozi 10 Whiteville 26:07.17 76
98 O'Neal, Katie 12 Ocracoke 26:09.79 77
99 Whalen, Lilly 10 Raleigh Charter 26:13.83 78
100 Turner, Cadi 10 Camden 26:16.73 79
101 Lampman, Morgan 9 Lejeune High School 26:20.11 80
102 Hager, Elaine 11 Raleigh Charter 26:21.56 81
103 Bray, Stevie 12 Camden 26:22.59 82
104 Edwards, Alexis 11 Pamlico 26:25.86 83
105 Kelly, Jarryn 9 Elkin 26:26.93 84
106 Hough, Kamryn 9 Pamlico 26:35.44 85
107 Ynfante, Amanda 12 Lejeune High School 26:37.54 86
108 Duncan, Hannah 11 Whiteville 26:41.48 87
109 Kronlage, Therese 10 Camden 26:41.91 88
110 Gaskins, Kaylee 10 Ocracoke 26:52.76 89
111 Barbery, Torry 9 North Moore 27:17.14 90
112 Sutton, Farah 12 Camden 27:20.49 91
113 Murray, Morgan 12 Whiteville 27:23.66 92
114 Sweeney, Samantha 9 Lejeune High School 27:28.58 93
115 Cole, Elizabeth 11 Princeton 27:41.82
116 Norville, Kaylyn 11 Tarboro High School 27:53.90
117 Tweddell, Katie 12 Elkin 27:57.73 94
118 Hussey, Lilly 9 North Moore 27:58.07 95
119 Holley, McKenzie 9 Pamlico 28:15.57 96
120 Meador, Mariah 11 Pamlico 28:31.62 97
121 Thall, Samantha 11 Pamlico 28:32.76 98
122 Lopez, Fernanda 10 Pamlico 28:53.08 99
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Results - Women
1 Community School of David 68 1 11 16 19 21 34 47
Total Time: 1:45:47.36
Average: 21:09.48
2 Bishop McGuinness 84 9 13 15 23 24 26 27
Total Time: 1:48:14.20
Average: 21:38.84
3 Swain County 91 4 6 20 29 32 55 56
Total Time: 1:47:51.50
Average: 21:34.30
4 Pine Lake Preparatory 110 3 10 18 35 44 51 64
Total Time: 1:49:22.79
Average: 21:52.56
5 Robbinsville 122 2 12 17 31 60 72
Total Time: 1:49:43.08
Average: 21:56.62
6 Gray Stone Day School 128 7 22 25 36 38 52 58
Total Time: 1:50:14.62
Average: 22:02.93
7 Franklin Academy 217 5 43 49 59 61 65 73
Total Time: 1:56:58.66
Average: 23:23.74
8 Raleigh Charter 239 28 33 46 57 75 78 81
Total Time: 1:58:34.29
Average: 23:42.86
9 North Moore 261 14 54 62 63 68 90 95
Total Time: 2:00:35.29
Average: 24:07.06
10 Whiteville 267 30 40 50 71 76 87 92
Total Time: 2:00:32.93
Average: 24:06.59
11 Elkin 267 8 42 66 67 84 94
Total Time: 2:01:01.66
Average: 24:12.34
12 Camden County High School 315 37 48 69 79 82 88 91
Total Time: 2:04:35.58
Average: 24:55.12
13 Ocracoke High School 324 39 45 74 77 89
Total Time: 2:05:14.72
Average: 25:02.95
14 Lejeune High School 382 53 70 80 86 93
Total Time: 2:09:50.61
Average: 25:58.13
15 Pamlico County High Schoo 402 41 83 85 96 97 98 99
Total Time: 2:12:57.81
Average: 26:35.57
Event 6 Boys 5k Run CC 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Results - Men
1 Boone, Zach 12 Mitchell 16:08.58
2 Cline, Frank 12 Robbinsville 16:38.67
3 Moore, Davis 12 Highlands 16:40.58
4 Jolly, Will 12 East Wilkes 16:41.50
5 Rogers, Matthew 11 Walkertown 17:03.74 1
6 Brannan, Jack 12 Bishop McGuinness 17:08.21 2
7 Alexander, Hayden 10 Thomas Jeffe 17:12.63
8 Rhodes, Kyle 10 East Wilkes 17:13.35
9 Soltis, Bryan 12 Bishop McGuinness 17:23.76 3
10 Bennett, Luke 11 Voyager Academy 17:25.10 4
11 Daniel, Madison 11 Research Triangle 17:35.03 5
12 Martin, Justin 9 Franklin Academy 17:36.40
13 Puryear, Jack 11 Research Triangle 17:42.85 6
14 Bragg, Frank 11 Community Sc 17:43.47 7
15 Kenard, Justin 12 North Stokes 17:43.90
16 Parker, Jacob 11 Elkin 17:44.17 8
17 Cowan, David 12 Gray Stone D 17:45.73 9
18 Balogh, Peter 12 Bishop McGuinness 17:46.39 10
19 Swepson, Michal 11 Research Triangle 17:48.17 11
20 Urbaniuk, Adam 11 Hayesville 17:56.67 12
21 Perez, Kevin 11 Ocracoke 18:02.14 13
22 Chatham, Parker 10 Swain County 18:03.47
23 Young, Eric 11 Research Triangle 18:06.38 14
24 Parmesano, Daniel 11 Walkertown 18:08.36 15
25 Featherstone, Jordy 11 Gray Stone D 18:09.94 16
26 Boyers, Thomas 12 Bishop McGuinness 18:11.76 17
27 Whitesell, Owen 10 Gray Stone D 18:11.88 18
28 Anderson, Elliott 10 Community Sc 18:13.71 19
29 Morgan, Gavin 9 Hayesville 18:14.32 20
30 Guazzerotti, Andrew 11 Pine Lake Pr 18:16.38 21
31 Mcmanus, Shane 10 Gray Stone D 18:17.61 22
32 Gallimore, Travis 11 South Davidson 18:17.67
33 McConnell, Yates 10 Raleigh Charter 18:18.39 23
34 Johnson, Caleb 9 Chatham Central 18:18.94
35 Carmichael, Caleb 12 Bishop McGuinness 18:19.69 24
36 Pertz, Matthew 12 Franklin Academy 18:25.76
37 Kronlage, Stephen 12 Camden 18:27.91
38 Hammill, Logan 11 Gray Stone D 18:28.16 25
39 Gosnell, William 11 Community Sc 18:28.22 26
40 Debrecht, Scott 11 Bishop McGuinness 18:29.38 27
41 Sullivan, Austin 10 Princeton 18:31.03
42 Habeeb, Adam 10 Gray Stone D 18:31.68 28
43 Fricker, Daniel 10 Lincoln Charter 18:33.01 29
44 Sisson, Jeffery 12 Pine Lake Pr 18:33.96 30
45 Murdoch, Will 11 Gray Stone D 18:34.81 31
46 McAfee, Zack 12 Community Sc 18:36.15 32
47 Javier, Said 11 Elkin 18:37.68 33
48 Mcclure, Kurt 11 Hayesville 18:38.05 34
49 Freeman, Blake 9 Walkertown 18:40.31 35
50 Wessner, Ian 9 Community Sc 18:43.04 36
51 Johnson, Tommy 11 Woods Charter 18:44.28 37
52 Johnston, Kevin 1- Woods Charter 18:44.76 38
53 Mebane, Hunter 12 Riverside 18:45.71
54 Schild, Kenny 9 Lincoln Charter 18:46.04 39
55 Carter, Logan 9 Walkertown 18:49.86 40
56 Coor, Allen 12 Spring Creek 18:52.69
57 Garcia, Allen 12 Camden 18:53.33
58 O'Neil, Timmy 10 Raleigh Charter 18:54.28 41
59 Ellzey, Alfredo 11 Voyager Academy 18:54.42 42
60 Koonce, Calvin 9 Raleigh Charter 18:58.28 43
61 Dodge, Luke 11 Lincoln Charter 18:59.90 44
62 Christian, Jonah 11 Elkin 19:00.17 45
63 Poplin, Blake 11 Elkin 19:01.09 46
64 Schumak, Matthew 12 Elkin 19:03.17 47
65 Jamison, Donwill 11 Walkertown 19:11.41 48
66 Herndon, Matt 10 Bishop McGuinness 19:13.92 49
67 Klappenbach, Andy 11 Research Triangle 19:14.25 50
68 Godwin, Colby 11 Community Sc 19:14.30 51
69 Hughes, Hunter 9 Woods Charter 19:21.53 52
70 Phillips, Conrad 9 Pine Lake Pr 19:23.35 53
71 Moore, Max 11 Lejeune High School 19:24.45 54
72 Reaux, Hunter 11 Hayesville 19:25.18 55
73 Newman, Holden 10 Northside 19:25.23
74 Benjamin, Noah 9 Raleigh Charter 19:26.44 56
75 Jones, Andy 11 Lincoln Charter 19:28.79 57
76 Scrudato, Michael 10 Raleigh Charter 19:31.58 58
77 Christensen, James Brock 10 Voyager Academy 19:32.30 59
78 Christmas, Cale 11 Lejeune High School 19:34.78 60
79 Glazer, Josh 12 Voyager Academy 19:34.84 61
80 Dickerson, Ryan 10 Bear Grass 19:36.72
81 Williams, David 10 Woods Charter 19:37.01 62
82 Nicholson, Isaac 11 Hayesville 19:38.55 63
83 Cosgrove, Owen 10 Community Sc 19:39.41 64
84 Kane, Brendan 10 Research Triangle 19:40.72 65
85 Barbagli, Matthew 11 Lincoln Charter 19:42.83 66
86 McCranie, Coll 10 Lincoln Charter 19:44.44 67
87 Perrin, Jacksono 11 Raleigh Charter 19:46.27 68
88 Carter, Ryan 12 Walkertown 19:48.59 69
89 Sisson, Blake 10 Pine Lake Pr 19:50.04 70
90 Sturdivant, Tanner 9 Elkin 19:50.56 71
91 Soriano, Alvaro 12 Lejeune High School 19:58.41 72
92 Bain, Parker 10 Pine Lake Pr 19:59.53 73
93 Bowden, Phillip 9 Hayesville 20:00.18 74
94 Still, Justin 12 Walkertown 20:00.70 75
95 Hofmann, Jake 12 Voyager Academy 20:02.80 76
96 Caswell, Evin 11 Ocracoke 20:03.94 77
97 Kalna, Dalton 11 Ocracoke 20:09.61 78
98 Carman, Jordan 12 Manteo High School 20:22.96 79
99 Dail, Jonah 12 Pamlico 20:23.11 80
100 Dymond, Chris 10 Woods Charter 20:25.95 81
101 Perez, Jordi 10 Ocracoke 20:27.01 82
102 Newman, Justin 9 Pine Lake Pr 20:33.31 83
103 Ward, Collin 10 Woods Charter 20:38.02 84
104 Kochuba, Joey 12 Raleigh Charter 20:40.26 85
105 Burch, Joe 12 Lincoln Charter 20:41.40 86
106 Babich, Justin 11 Pine Lake Pr 20:41.64 87
107 Gainey, Jack 10 Pamlico 20:43.54 88
108 Gilbert, Matteus 11 Ocracoke 20:49.97 89
109 Contreras, Darvin 9 Ocracoke 20:51.01 90
110 Robinson, Diwani 10 Research Triangle 20:58.79 91
111 Tillett, Kyle 10 Ocracoke 21:10.92 92
112 Soderberg, Matthew 10 Voyager Academy 21:15.09 93
113 Brown, Dylan 11 Hayesville 21:16.65 94
114 Dickinson, Gage 10 Lejeune High School 21:55.55 95
115 Tanner, Taylor 10 Pamlico 22:07.02 96
116 Badger, Jacob 12 Pamlico 22:12.54 97
117 Andrews, Jonah 10 Pamlico 22:23.13 98
118 Gardiner, Chase 10 Manteo High School 22:23.92 99
119 Charles-Craft, Westley 9 Pamlico 22:27.25 100
120 Gray, Glenn 12 Manteo High School 22:29.42 101
121 Schwend, Anthony 9 Lejeune High School 22:31.58 102
122 Meekins, Everett 9 Manteo High School 22:37.59 103
123 Vincent, Wyatt 11 Lejeune High School 22:43.93 104
124 Freeman, Henry 10 Elkin 23:08.90 105
125 Davis, Brian Voyager Academy 23:17.24 106
126 Berrian, David 11 Woods Charter 23:22.41 107
127 Becker, Sam 12 Pamlico 24:14.86 108
128 Robertson, Chris 12 Manteo High School 24:21.22 109
129 Mitchum, Daniel 10 Manteo High School 25:25.69 110
130 Barba, Victor 12 Manteo High School 25:49.62 111
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Results - Men
1 Bishop McGuinness 56 2 3 10 17 24 27 49
Total Time: 1:28:49.81
Average: 17:45.97
2 Research Triangle 86 5 6 11 14 50 65 91
Total Time: 1:30:26.68
Average: 18:05.34
3 Gray Stone Day School 90 9 16 18 22 25 28 31
Total Time: 1:30:53.32
Average: 18:10.67
4 Community School of David 120 7 19 26 32 36 51 64
Total Time: 1:31:44.59
Average: 18:20.92
5 Walkertown 139 1 15 35 40 48 69 75
Total Time: 1:31:53.68
Average: 18:22.74
6 Elkin 179 8 33 45 46 47 71 105
Total Time: 1:33:26.28
Average: 18:41.26
7 Hayesville 184 12 20 34 55 63 74 94
Total Time: 1:33:52.78
Average: 18:46.56
8 Raleigh Charter 221 23 41 43 56 58 68 85
Total Time: 1:35:08.97
Average: 19:01.80
9 Lincoln Charter 235 29 39 44 57 66 67 86
Total Time: 1:35:30.57
Average: 19:06.12
10 Voyager Academy 242 4 42 59 61 76 93 106
Total Time: 1:35:29.46
Average: 19:05.90
11 Pine Lake Preparatory 247 21 30 53 70 73 83 87
Total Time: 1:36:03.26
Average: 19:12.66
12 Woods Charter 270 37 38 52 62 81 84 107
Total Time: 1:36:53.53
Average: 19:22.71
13 Ocracoke High School 339 13 77 78 82 89 90 92
Total Time: 1:39:32.67
Average: 19:54.54
14 Lejeune High School 383 54 60 72 95 102 104
Total Time: 1:43:24.78
Average: 20:40.96
15 Pamlico County High Schoo 459 80 88 96 97 98 100 108
Total Time: 1:47:49.34
Average: 21:33.87
16 Manteo High School 491 79 99 101 103 109 110 111
Total Time: 1:52:15.11
Average: 22:27.03
Event 4 Girls 5k Run CC 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Results - Women
1 Araba, Maysa 12 Carrboro 18:54.13 1
2 Morken, Helen 12 Carrboro 19:22.29 2
3 Stanley, Brittany 11 Mount Pleasant 19:23.56
4 Stone, Kaitlyn 11 West Stokes 19:26.28
5 Hickey, Amanda 11 Carrboro 19:33.33 3
6 Howlett, Mariah 9 Lake Norman 19:42.35 4
7 Tisho, Aleshia 9 Smoky Mountain 19:42.51 5
8 Massey, Frances 10 East Lincoln 20:07.40 6
9 Witherspoon, Eliza 10 Brevard 20:20.09 7
10 Pagano, Aly 12 Brevard 20:28.52 8
11 Kilby, Anna-Kathryn 9 Forbush 20:35.80 9
12 Richardson, Natalie 11 Carrboro 20:40.14 10
13 Evely, Izzy 9 Lake Norman 20:45.84 11
14 Mcmanus, Lefler 10 West Stanly 20:48.25 12
15 Stevons, Destiny 10 Durham School of 20:48.67 13
16 Glynn, Tyler Croatan 20:55.53 14
17 Godlock, India 10 Polk County 20:59.07
18 Sterling, Jade 9 Smoky Mountain 21:02.90 15
19 Reagan, Grace 12 Clinton 21:03.10 16
20 Greenert, Jordan 11 NC School of Sci 21:03.72 17
21 Vukelic, Lexi Dixon 21:05.95 18
22 Hamby, Madison 11 West Wilkes 21:07.63 19
23 Foley, Magdalyn 11 East Lincoln 21:12.24 20
24 Voorhees, Mady Dixon 21:19.36 21
25 Grant, Shannon 11 Smoky Mountain 21:21.01 22
26 Blalock, Aleah 12 Draughn 21:23.29
27 Rowles, Megan 11 East Lincoln 21:24.47 23
28 Rodman, Alex First Flight 21:26.37 24
29 Findley, Ava 9 Brevard 21:35.35 25
30 Best, Lydia Croatan 21:36.71 26
31 Seldon, Raven 10 Lake Norman 21:38.59 27
32 Rogers, Grace 9 Durham School of 21:38.89 28
33 Smith, Julia 9 Brevard 21:39.18 29
34 Burrow, Kaleigh 12 Randleman 21:40.61 30
35 York, Emily North Eastern 21:44.25 31
36 Hunt, Patience 11 West Davidson 21:44.44
37 Kocher, Emily 12 Polk County 21:46.38
38 Alderson, Rebecca 11 NC School of Sci 21:48.49 32
39 Yang, Katey 10 Clinton 21:51.64 33
40 Knopf, Shelbee 12 East Lincoln 21:52.38 34
41 Whittington, Sydney 10 Trinity High 21:53.39
42 Clayton, Katherine 9 Roanoke Rapids 21:57.71
43 Fox, Abigale 11 Smoky Mountain 21:58.77 35
44 Betancourt, Kayleigh 12 Draughn 22:00.00
45 Bristle, Anna 9 Parkwood 22:00.66
46 Schreyer, Haily First Flight 22:03.22 36
47 Mehlhaff, Nicole Goldsboro 22:04.83
48 Manocha, Aninda 12 NC School of Sci 22:07.62 37
49 Turner, Hanna 12 West Stanly 22:11.26 38
50 Rowles, Madison 11 East Lincoln 22:12.23 39
51 Wetherell, Kayla 12 Franklinton 22:15.11
52 Burleson, Ashey 11 West Stanly 22:16.52 40
53 Smith, Devon 11 Franklin 22:16.84
54 Tyndall, Tana South Lenoir 22:17.28
55 Kohlwey, Vicki 12 Lake Norman 22:20.89 41
56 Dover, Sarah Currituck County 22:22.92
57 Poovey, Cere 12 NC School of Sci 22:24.60 42
58 Garcia, Ariana East Duplin 22:24.76
59 Peterman, Hanna 12 Carrboro 22:24.79 43
60 Hayden, Sarah 10 Forbush 22:29.15 44
61 Brown, Karmen 9 Jordan-Matthews 22:33.89
62 Sheehan, Haley 11 Bunn 22:34.71
63 Brinson, Macy Croatan 22:36.75 45
64 Melton, Kaitlyn 9 Smoky Mountain 22:40.58 46
65 Phykitt, Hannah 11 Lake Norman 22:41.36 47
66 Yarbrough, Marissa Croatan 22:42.78 48
67 Sherman-Jollis, Natalie 11 NC School of Sci 22:45.16 49
68 Credle, Murphy 10 Durham School of 22:49.94 50
69 Covington, Amelia 12 Carrboro 22:51.06 51
70 Dangler, Josie 11 Carrboro 22:51.51 52
71 Hamby, Madelyn 11 West Wilkes 22:52.78 53
72 Tallmadge, Fere 9 Durham School of 22:56.44 54
73 Barefoot, Reagan 10 Clinton 22:56.92 55
74 McKinney, Kelsey 12 Reidsville 22:57.33
75 Peele, Madison Croatan 22:58.74 56
76 Sisk, Elizabeth 12 East Lincoln 22:59.22 57
77 Cobb, Shelby Croatan 23:08.57 58
78 Brinson, Sophia 11 Lake Norman 23:12.78 59
79 Hutchins, Bailey 9 Durham School of 23:13.69 60
80 Saldierna, Tania 12 Randleman 23:14.11 61
81 Patwardhan, Tejal 11 NC School of Sci 23:19.55 62
82 Tripp, Madeline North Pitt 23:33.75
83 Douthit, Taylor 9 Smoky Mountain 23:36.36 63
84 Winters, Sierra 10 Forbush 23:36.82 64
85 Ruiz, Angela 12 Randleman 23:38.50 65
86 Gregory, Olivia 9 Durham School of 23:39.33 66
87 Raintree, Sarah 9 Brevard 23:40.70 67
88 Gilbert, Gabrielle First Flight 23:43.67 68
89 Swiber, Frances Croatan 23:48.15 69
90 Albert, Ayla 10 West Wilkes 23:49.37 70
91 Ernest, Libby 11 Lake Norman 23:52.93 71
92 Ruetten, Brianna North Eastern 23:54.35 72
93 Freeman, Jazmyn Dixon 23:54.86 73
94 Alexander, Ruth 11 NC School of Sci 24:17.67 74
95 Carson, Kayla First Flight 24:19.54 75
96 Davis, Tessa 10 Smoky Mountain 24:20.49 76
97 Drury, Dara North Eastern 24:20.72 77
98 Tucker, Morgan 11 West Stanly 24:24.47 78
99 Mason, Caitlin 10 East Lincoln 24:33.11 79
100 Smith, Loren 9 Brevard 24:38.05 80
101 Harbour, Valley 10 West Wilkes 24:41.19 81
102 Garrett, Shirley 11 Durham School of 24:42.45 82
103 Parsons, Katie 12 West Wilkes 24:54.93 83
104 Valenti, Emily 12 Clinton 25:08.68 84
105 Rowles, Addisen 9 West Stanly 25:11.76 85
106 Tucker, Maegan 11 West Stanly 25:14.09 86
107 Anderson, Tara Dixon 25:20.03 87
108 Lineberry, Kali 12 Randleman 25:22.13 88
109 Gamboa, Keylin 10 Randleman 25:22.35 89
110 Crotts, Lindsay 12 Randleman 25:26.68 90
111 Leanes, Bethany Dixon 25:34.75 91
112 Jomp, Haley North Eastern 25:57.56 92
113 Shotton, Sarah First Flight 26:10.48 93
114 Myers, Gina 9 Forbush 26:21.48 94
115 Holowiti, Lauren 9 Forbush 26:25.60 95
116 Haymore, Jaycie 11 Randleman 26:27.83 96
117 Smith, Bonnie 11 Brevard 26:44.14 97
118 Miller, Sophie 11 Clinton 27:02.25 98
119 Huneycutt, Kirstie 10 West Stanly 27:06.87 99
120 Reyes, Jade Dixon 27:27.76 100
121 McGee, Olivia 12 West Wilkes 27:58.12 101
122 Worley, Lauryn 10 Clinton 28:42.59 102
123 Parrish, Anna Dixon 30:15.99 103
124 Harris, Nyla North Eastern 30:27.62 104
125 Overton, Tyra 10 North Eastern 30:38.83 105
Event 2 Boys 5k Run CC 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Results - Men
1 Walker, Nicholas 12 NC School of Sci 16:16.45 1
2 Boyles, Corbin 12 Maiden High 16:16.59
3 Inuwa, Elijah 12 Central Acad 16:41.83 2
4 Gillespie, Blanton 12 Shelby 16:49.05 3
5 Little, Thomas 11 Durham School of 16:57.03 4
6 Weirich, Josh 10 Central Acad 16:58.18 5
7 Silva, Nikolas 12 Durham School of 17:03.49 6
8 Albrecht, Caleb 12 Franklin 17:04.41 7
9 Allison, Noah 12 Madison 17:06.07
10 Merrill, Alec 11 Central Acad 17:11.35 8
11 Graham, Noah 10 Brevard 17:12.36
12 Doyle, Sean 11 Polk County 17:21.24 9
13 Conner, Harrison 12 Franklin 17:23.25 10
14 Powers, Sean 12 Lake Norman 17:28.62 11
15 Deaton, Trevor 11 Randleman 17:28.87
16 Mendenhall, Dakota 9 Forbush 17:30.54 12
17 Kenny, Frank 11 NC School of Sci 17:31.03 13
18 Grant, Evan 11 Smoky Mountain 17:31.67
19 Christensen, Marcus 11 NC School of Sci 17:36.17 14
20 Salgado, Erik 11 NC School of Sci 17:37.77 15
21 Berry, Gareth 11 Ashe County 17:39.77
22 Hall, Joshua 11 West Wilkes 17:40.34 16
23 Kreiling, Joey 10 Durham School of 17:40.50 17
24 Zeagler, Mason South Lenoir 17:44.11
25 Tucker, Justin 11 Shelby 17:44.92 18
26 Wolfe, Jacob 11 Polk County 17:47.87 19
27 Spencer, Andrew 11 NC School of Sci 17:52.07 20
28 Adkins, Josh 11 West Stokes 17:54.77 21
29 Angarita, Daniel 12 West Wilkes 17:55.13 22
30 Tulevech, Steven 12 NC School of Sci 17:56.99 23
31 Epley, Rodney 12 West Caldwell 17:58.79
32 Mayes, Matthew 11 North Surry 17:59.60
33 Guerra, Enrique 11 Carrboro 18:01.67 24
34 Varnell, Jacob Beddingfield 18:02.76 25
35 Guillen, Luis 12 Franklinton 18:03.64
36 White, Matthew 12 Central Acad 18:11.59 26
37 Hoffman-Edminster, Spenc 11 NC School of Sci 18:13.38 27
38 Foy, LB Southwest Onslow 18:14.08
39 Stone, Sam 12 West Stokes 18:15.63 28
40 Howlett, Jordan 11 Lake Norman 18:16.54 29
41 Lee, Chris Beddingfield 18:19.03 30
42 Tedder, Andrew 11 Ashe County 18:20.66
43 van Kempen, Klaas 9 Carrboro 18:20.94 31
44 Long, Regan 11 Franklin 18:21.74 32
45 Brown, Mitchell 11 Polk County 18:25.37 33
46 Underwood, Austin North Pitt 18:27.66
47 Manwill, Alex 11 Lake Norman 18:27.92 34
48 Diaz, Ever 10 Franklin 18:28.83 35
49 Gupta, Marichi 11 Carrboro 18:29.79 36
50 Marsh, Avery 12 Carrboro 18:30.16 37
51 Riordan, Matthew 12 Central Acad 18:31.36 38
52 Kearsley, Ben 9 Durham School of 18:32.61 39
53 Englebert, Joshua 12 West Wilkes 18:34.78 40
54 Kilby, Will 12 Forbush 18:35.49 41
55 Federman, Mark 12 Polk County 18:41.53 42
56 Drayton, Jalen 11 Durham School of 18:42.68 43
57 Balluzzo, Zachary North Eastern 18:43.12 44
58 Otero, Alex Croatan 18:43.85 45
59 Lehman, Britt 11 Jordan-Matthews 18:45.70
60 McLamb, Michael 12 Midway 18:45.92
61 Fussell, Sloan East Duplin 18:45.98 46
62 Shannon, Tedric North Eastern 18:48.33 47
63 Campbell, Austin 11 East Davidson 18:48.91
64 McNeill, Daniel 9 West Wilkes 18:49.72 48
65 Nichols, Thomas 11 Franklin 18:52.51 49
66 Whittington, Bryan 12 West Stokes 18:54.14 50
67 Shields, Ben 11 Lake Norman 18:55.06 51
68 Blanchette, Wyatt 12 Durham School of 18:57.25 52
69 Hendee, Nick 12 Shelby 18:58.08 53
70 Sisk, Noah 12 Forbush 18:59.03 54
71 Costner, Austin 12 Shelby 19:00.05 55
72 Best, Jalen 12 Clinton 19:00.50
73 Richards, Nathan 9 Franklin 19:01.30 56
74 Crites Videman, Jackson 11 Carrboro 19:02.07 57
75 Crites Videman, Zakari 10 Carrboro 19:02.44 58
76 Fregeau, Howie 12 Franklin 19:04.65 59
77 Wunder, Evan 9 Central Acad 19:04.89 60
78 Swift, Andrew 12 Lake Norman 19:07.66 61
79 Marquez, Alonzo East Duplin 19:10.04 62
80 Crespo, David South Lenoir 19:10.74
81 Casas, Bernardo 12 Cummings 19:12.57 63
82 Hawkins, Blake North Eastern 19:13.51 64
83 Sosa, Gabriel 9 Central Acad 19:18.49 65
84 Zikry, Tarek 12 Carrboro 19:19.49 66
85 Albanese, Thomas North Eastern 19:19.78 67
86 Schenck, Tripp 11 Shelby 19:22.32 68
87 Hart, Parker 11 Shelby 19:23.49 69
88 Higgenbothem, Cole 11 West Wilkes 19:23.91 70
89 Somloi, Reid 10 Lake Norman 19:24.18 71
90 Kiehl, Justin 12 West Stokes 19:24.91 72
91 Warden, Isaac 12 Forbush 19:25.49 73
92 Estrada, Daniel 12 Graham 19:27.81
93 Starr, Chase 9 Lake Norman 19:27.96 74
94 Bolding, Lucas Croatan 19:31.08 75
95 Wojcuich, Jonathan East Duplin 19:31.79 76
96 Barber, Ethan 9 Durham School of 19:41.26 77
97 Moutos, Sammy 12 West Stokes 19:47.18 78
98 Hale, Jordan Beddingfield 19:48.78 79
99 Overman, Seth North Eastern 19:49.65 80
100 Allen, Tyler 10 Shelby 19:50.54 81
101 Macormack, Mark East Duplin 19:51.26 82
102 Morton, Jacob Croatan 19:51.32 83
103 O'Connor, Sam Croatan 19:55.97 84
104 Pruitt, Ethan 12 West Wilkes 19:57.08 85
105 Russell, Al 9 Polk County 20:01.51 86
106 Carroll, Jace 12 West Wilkes 20:09.86 87
107 Berrios, Chris 10 West Stokes 20:20.52 88
108 Wasilewski, Chris Beddingfield 20:21.21 89
109 Bollman, Tony 11 West Stokes 20:25.27 90
110 Atkinson, Anthony Beddingfield 20:25.44 91
111 Lindsay, Samuel North Eastern 20:33.06 92
112 Thompson, Nate Croatan 20:34.82 93
113 Barnhill, Hamilton Croatan 20:36.12 94
114 Wyrick, Charlie 10 Forbush 20:36.34 95
115 Vela Sosa, Luciano 12 Cummings 20:39.05 96
116 Martin Lopez, Eliel 10 Cummings 20:39.87 97
117 Ariaza, Jose East Duplin 20:40.57 98
118 Manning, Matthew Croatan 20:48.24 99
119 Mendenhall, Austin 10 Forbush 20:50.35 100
120 Bookman, Isaiah Beddingfield 21:13.74 101
121 Holtz, Conner 9 Polk County 21:19.44 102
122 Lopez, Jonathan 10 Forbush 21:36.88 103
123 Turner, Adam North Eastern 21:50.26 104
124 Winberry, Noah East Duplin 21:57.75 105
125 Sanchez, Gerzon 11 Cummings 22:01.47 106
126 Valenzuela, Jesus 9 Cummings 22:04.34 107
127 Torres, Jose 12 Cummings 22:33.99 108
128 Henriquez, Jonathan 10 Cummings 22:38.98 109
129 Taylor, Alex Beddingfield 22:45.35 110
130 Campos, Cristo East Duplin 23:00.99 111
131 Collins, Luke 9 Polk County 23:57.34 112
Event 3 Girls 5k Run CC 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Results - Women
1 Vess, Anna 11 A.C. Reynolds 18:44.81 1
2 Ebihara, Sophie 11 Cardinal Gibbons 18:47.97 2
3 Fisher, Emme 10 West Carteret 18:58.63 3
4 King, Lexi Marvin Ridge 19:04.46 4
5 Bishop, Marissa 9 Cardinal Gibbons 19:12.40 5
6 Vaughn, Megan 12 Cardinal Gibbons 19:20.26 6
7 Schaeffer, Haley 10 Jacksonville 19:22.30 7
8 Horvath, Paige 9 Swansboro 19:25.86 8
9 Pierce, Annie 10 Cardinal Gibbons 19:30.08 9
10 Noch, Alexia 10 Cuthbertson 19:32.43 10
11 Dokhoylan, Katherine 9 Chapel Hill 19:40.41 11
12 McNamara, Clare 10 Chapel Hill 19:41.03 12
13 Crook, Marija 11 Chapel Hill 19:42.57 13
14 Garrett, Morgan 12 Weddington 19:43.38 14
15 Hand, Emma 12 Northwest Cabarrus 19:44.60
16 Bowen, Ali 12 Central Davidson 19:45.40
17 Renwick, Nicole 11 Marvin Ridge 19:48.48 15
18 Verchick, Abby 12 Union Pines 19:51.59
19 Hussey, Melanie 11 Marvin Ridge 19:52.73 16
20 Jacob, Jennae 10 Marvin Ridge 19:55.64 17
21 Ste. Marie, Kayla 11 Corinth Holders 19:56.48
22 Matera, Elise 12 Chapel Hill 19:56.87 18
23 Phelix, Jaeden 9 Piedmont 19:56.99
24 Marvin, Madi 9 Chapel Hill 20:03.11 19
25 Turner, Brooke 11 Tuscola 20:03.41
26 Doyle, Abby 11 Cardinal Gibbons 20:07.33 20
27 Cartier, Naomi 11 Asheville 20:10.78
28 Himelein-Wachowiak, Kenz 12 A.C. Reynolds 20:12.40 21
29 Martin, Tori 10 Rockingham County 20:15.41
30 Hennessey, Kylie 11 Marvin Ridge 20:18.28 22
31 Passannante, Anna 11 Chapel Hill 20:18.89 23
32 Rovnak, Alina 9 Cardinal Gibbons 20:25.83 24
33 Gale, Amber 10 Northern Guilford 20:27.67 25
34 Opp, Amber 10 Freedom 20:29.62
35 Boeshore, Samantha 11 A.C. Reynolds 20:32.18 26
36 Wiggenhorn, Amanda 12 Cardinal Gibbons 20:32.63 27
37 Wagner, Kristen 12 West Carteret 20:37.69 28
38 Fleming, Adalyn 10 Orange 20:37.74 29
39 Roeber, Regan 11 Chapel Hill 20:40.03 30
40 Williamson, Colbie 10 Pisgah 20:41.23
41 Hickman, Carlee 12 Weddington 20:46.56 31
42 Warner, Natalie 12 Weddington 20:53.80 32
43 Naef, Brittney 12 West Henderson 20:56.63 33
44 Bene, Olivia 9 Northern Guilford 20:58.33 34
45 Ray, Christen 12 A.C. Reynolds 20:59.79 35
46 Reeves, Lana 12 A.C. Reynolds 21:00.25 36
47 Sides, Madeline 11 North Lincoln 21:03.70 37
48 Connell, Jordyn 11 North Lincoln 21:05.69 38
49 Jones, Brittany 9 Swansboro 21:07.58 39
50 Mercer, Emily 12 Northern Guilford 21:09.49 40
51 Dodge, Delaney 10 West Carteret 21:10.62 41
52 Louis, Jenna 12 Cuthbertson 21:11.00 42
53 Elminowski, Nikkita 12 Piedmont 21:15.29
54 Mccaslin, Chandler 9 North Lincoln 21:16.01 43
55 Sirianni, Giavanna 9 South Iredell 21:16.35
56 KaChenChai, Olivia 10 West Carteret 21:16.70 44
57 Baldwin, Jade 11 East Henderson 21:22.41 45
58 Koester, Emily 12 Williams, Walter M 21:25.14
59 Shapiro, Sarah 10 North Buncombe 21:29.13
60 Wales, Lorin 12 Jacksonville 21:31.28 46
61 Robinson, Anders 9 Williams, Walter M 21:31.37
62 Horton, Molly 12 East Henderson 21:32.86 47
63 Gomez, Emma 12 West Carteret 21:36.14 48
64 Anderson, Blake 11 North Lincoln 21:36.46 49
65 Himelein-Wachowiak, Emma 11 A.C. Reynolds 21:42.55 50
66 Sherwood, Katie 11 North Lincoln 21:43.94 51
67 Juerges, Ella 12 Hickory 21:45.56 52
68 Deming, Joanna 11 Jacksonville 21:46.27 53
69 Brown, Sophia 9 Swansboro 21:46.67 54
70 Fish, Aimee 11 East Henderson 21:49.04 55
71 Helms, MaryKate 12 White Oak 21:50.14 56
72 Loynes, Anna 9 West Carteret 21:52.28 57
73 Sperry, Caroline 12 Cuthbertson 21:53.99 58
74 Smith, Karenna 11 Northern Guilford 21:57.02 59
75 Ryan, Caileigh 10 Hickory 21:58.87 60
76 Davis, Meredith 9 Weddington 21:59.66 61
77 Barger, Claire 10 Orange 22:00.89 62
78 Angel, Amanda 12 East Henderson 22:03.30 63
79 Nicholas, Tess 9 Cuthbertson 22:04.25 64
80 Ryan, Hailey 12 Swansboro 22:06.08 65
81 Mangione, Graziana 11 Marvin Ridge 22:07.21 66
82 Hitchcock, Gabi 9 South Brunswick 22:08.02
83 Lynch, Madison 11 North Lincoln 22:08.51 67
84 Lester, Juliana 10 Orange 22:08.64 68
85 Johnson, Makayla 10 East Henderson 22:08.77 69
86 Hirsch, Samantha 9 Cuthbertson 22:08.95 70
87 Bledsoe, Olivia 9 Hickory 22:11.60 71
88 Kilby, Lauren 9 West Henderson 22:15.88 72
89 Byrd, McKenzie 12 Northern Guilford 22:17.37 73
90 McCullar, Jenna 10 Swansboro 22:18.75 74
91 Cress, Imali 12 Jacksonville 22:18.99 75
92 Farquhar, Elizabeth 10 Weddington 22:19.94 76
93 Bacon, Jillian 10 Northern Guilford 22:22.43 77
94 Hill, Christi 11 East Henderson 22:26.52 78
95 Kerns, Jordan 11 Western Harnett 22:29.71
96 Zarzar, Elizabeth 10 Cedar Ridge 22:33.16
97 Hartmond, Isabelle 9 Orange 22:35.11 79
98 Chambers, Lily 10 Weddington 22:37.24 80
99 Tanner, Grayson 9 Northern Nash 22:38.65
100 West, Lauren 11 Hunt High School 22:42.12
101 Maher, Caroline 10 Cuthbertson 22:42.89 81
102 Pistor, Olivia 10 A.C. Reynolds 22:43.13 82
103 Vaca, Morgan 12 Weddington 22:43.34 83
104 Scott, Torri 11 North Lincoln 22:44.83 84
105 Mason, Bree 9 West Carteret 23:02.05 85
106 Dison, Becca 11 White Oak 23:09.69 86
107 Lenhardt, Ericca 12 White Oak 23:12.69 87
108 Carpenter, Kyarra 9 Swansboro 23:16.52 88
109 Cole, Christina 12 White Oak 23:22.48 89
110 Lenze, Marissa 9 Northern Guilford 23:31.26 90
111 Sperry, Charlotte Cuthbertson 23:31.88 91
112 Blankenship, Lillie 11 East Henderson 23:44.55 92
113 Mueller, Katherine 10 Marvin Ridge 23:49.34 93
114 Hogan, Olivia 11 West Henderson 23:52.81 94
115 Horvath, Mia 11 Swansboro 23:54.77 95
116 Volz, Autumn 10 White Oak 23:55.93 96
117 Land, Celeste 9 Hickory 23:57.13 97
118 Turlington, Amy 12 West Henderson 23:58.29 98
119 Rebholz, Katia 12 White Oak 24:09.26 99
120 Saraivo, Macayla 10 Jacksonville 24:16.82 100
121 Haverty, Jordyn 11 White Oak 24:18.60 101
122 Kennedy, Katie 12 West Henderson 24:19.15 102
123 Wong Chong, Summer 12 West Henderson 24:19.49 103
124 Bayless, Emily 12 West Henderson 24:20.41 104
125 Riley, Kourtney 9 Jacksonville 24:25.47 105
126 Weeks, Melia 9 Orange 24:35.32 106
127 Fisher, Corille 12 Hickory 24:36.99 107
128 Daniels, Kate 9 Hickory 24:37.51 108
129 Phillips, Hannah 11 Orange 24:48.59 109
130 Obenshain, Kathryn 10 Orange 25:00.92 110
131 Marshall, Cydney 10 Jacksonville 25:11.08 111
Big Kahuna Timing - Contractor License
Hy-Tek's MEET MANAGER 12:28 PM 11/1/2014 Page 1
2014 NCHSAA State Cross Country Championships - 11/1/2014
Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville, NC
Results
Event 1 Boys 5k Run CC 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Results - Men
1 Baldwin, Tanis 12 East Henderson 15:25.83
2 Marchinko, Zachary 11 Jesse C Carson 16:01.91 1
3 Resor, Mitchell 11 Weddington 16:03.44 2
4 Edwards, David 12 Cardinal Gibbons 16:07.51 3
5 Cornwell, Alex 11 Hickory Ridge 16:12.53
6 Roeber, Drew 12 Chapel Hill 16:14.85 4
7 Lane, Connor 10 Cardinal Gibbons 16:21.83 5
8 Hobbs, Ryan 12 Weddington 16:24.59 6
9 Gonzalez, Jacob 10 South Johnston 16:25.84
10 Gilbert, Hunter 11 Western Alamance 16:26.06
11 Hanley, Noah 12 Cedar Ridge 16:27.43 7
12 Peeples, Connor 11 Cardinal Gibbons 16:29.57 8
13 Rand, Aaron 11 Richlands 16:31.52
14 Blizzard, Jake 12 Marvin Ridge 16:34.43 9
15 Reitz, Joey 12 White Oak 16:34.47 10
16 Franklin, Jacob 11 Tuscola 16:34.82
17 Bunner, Colin 11 Cedar Ridge 16:35.03 11
18 Dershem, Gable 10 Cleveland Hi 16:35.09
19 Williams, Jeffrey 12 Chapel Hill 16:36.40 12
20 Harris, Will 12 Cardinal Gibbons 16:36.92 13
21 Carr, Michael 12 West Carteret 16:37.20 14
22 Whitehead, Stephen 11 Northern Nash 16:38.61 15
23 Hazan, Alex 11 Weddington 16:40.04 16
24 Melville, David 9 Northern Guilford 16:40.83 17
25 Jordan, Colton 11 Weddington 16:40.95 18
25 Klimek, Jt 12 Cardinal Gibbons 16:40.95 19
27 Andrews, Levi 12 Freedom 16:45.90
28 Kleissler, Daniel 11 Chapel Hill 16:46.72 20
29 Hilburn, Austin 10 North Lincoln 16:48.17 21
30 Blackburn, Max 11 Chapel Hill 16:49.91 22
31 Myers, Patrick 10 Corinth Holders 16:50.18
32 Bauguess, Broderick 12 Fred T. Foard 16:54.86
33 Robakiewicz, Tyler 11 Northern Guilford 16:55.57 23
34 Dalla Rosa, Brandon 12 Weddington 16:56.06 24
35 Timothy, Jonathan 10 Chapel Hill 17:04.73 25
36 Shamburger, Dylan 10 West Henderson 17:07.61 26
37 Fedowitz, Reagan 11 Union Pines 17:07.80
38 Belton, Daniel 10 Northern Nash 17:08.23 27
39 Williams, Peter 12 Chapel Hill 17:09.46 28
40 Cachine, Will 11 Cuthbertson 17:13.00
41 Elliott, Ian 10 Cedar Ridge 17:13.57 29
42 Dershem, Wyatt 10 Cleveland Hi 17:13.99
43 Turner, Davis 9 Asheville 17:14.58 30
44 Wesson, Zach 12 North Lincoln 17:14.63 31
45 Bivens, Jackson 11 Weddington 17:15.28 32
46 Ingold, Garrett 11 Jesse C Carson 17:15.33 33
47 Conner, Matthew 11 Weddington 17:17.36 34
48 Tippette, Christian 12 Northern Nash 17:18.22 35
49 Newman, Hunter 11 West Carteret 17:18.58 36
50 Kemper, Collin 10 Asheville 17:18.59 37
51 Cartier, Elijah 12 Asheville 17:19.31 38
52 Cochran, Tristan 12 Northwood 17:21.01
53 Cox, Dalton 12 Lee Senior 17:21.87
54 Martin, Thomas 12 Northern Guilford 17:23.79 39
55 Payeur, Austin 12 Marvin Ridge 17:26.61 40
56 Lineberger, Adam 11 North Lincoln 17:27.10 41
57 Campbell, Chad 10 Topsail 17:28.03 42
58 Lipsey, Jacob 10 Marvin Ridge 17:28.51 43
59 Deangelo, Jacob 11 Western Alamance 17:28.88
60 Vanderford, Eric 10 Chapel Hill 17:30.62 44
61 Cortina, Anthony 12 Cardinal Gibbons 17:31.50 45
62 Smith, Riley 11 Northern Guilford 17:32.59 46
63 Pyrtle, Trent 11 Topsail 17:32.75 47
64 Romero, Andy 11 North Forsyth 17:32.93
65 Cortina, Christopher 12 Cardinal Gibbons 17:33.17 48
66 Cherry, Coleman 11 Northern Nash 17:36.15 49
67 Cox, Nick 11 Jesse C Carson 17:37.78 50
68 Dickens, Christian 12 Topsail 17:38.14 51
69 Jones, Riley 11 North Lincoln 17:38.20 52
70 Scott, Robert 11 Ledford 17:38.67
71 Beaver, Coleman 11 Northwest Cabarrus 17:39.05
72 States, Owen 9 Northern Guilford 17:40.68 53
73 Kimball, Hunter 11 Jesse C Carson 17:41.56 54
74 Koontz, Dylan 11 Jesse C Carson 17:43.07 55
75 Lashani, Shaian 12 Northern Guilford 17:43.11 56
76 Despard, Mack 10 Marvin Ridge 17:44.27 57
77 Minch, Daniel 12 St. Stephens 17:46.47 58
78 Jones, Jermaine 12 Northern Nash 17:47.53 59
79 Dukes, Lane 11 White Oak 17:47.99 60
80 Ferraro, Cole 10 North Lincoln 17:48.27 61
81 Lucas, Jordan 12 Northern Nash 17:51.34 62
82 Johnson, David 12 White Oak 17:52.78 63
83 Dibiase, Domenick 11 Topsail 17:54.48 64
84 Maxwell, Landon 9 East Gaston 17:57.93
85 Schattel, Jacob 11 Asheville 17:58.57 65
86 Taylor, Taivion 11 Marvin Ridge 17:59.13 66
87 Doby, Grant 10 Jesse C Carson 18:00.08 67
88 Doss, Tanner 11 North Lincoln 18:00.64 68
89 Evans, Jonah 9 Jesse C Carson 18:01.06 69
90 Vilen, Zack 12 Asheville 18:01.93 70
91 Nash, Sam 11 Northern Guilford 18:03.51 71
92 Woods, Elijah 12 West Carteret 18:03.86 72
93 Booker, Kai 12 White Oak 18:05.15 73
94 Barbee, Brad 11 St. Stephens 18:05.44 74
95 Stracener, Kurt 12 St. Stephens 18:07.33 75
96 Watson, Trey 10 Northern Nash 18:11.17 76
97 Depasquale, Lucus 10 North Lincoln 18:12.02 77
98 Speyer, Aaron 10 West Henderson 18:13.69 78
99 Stewart, Brice 12 West Carteret 18:14.99 79
100 Barbee, Bryan 11 St. Stephens 18:21.11 80
101 Habegger, Roark 11 Marvin Ridge 18:22.92 81
102 Moore, Jackson 11 Topsail 18:31.38 82
103 First, Isiah 9 Asheville 18:37.69 83
104 Sousa, Colby 11 West Henderson 18:37.77 84
105 Livingston, Lucas 11 Cedar Ridge 18:41.19 85
106 Shuttleworth, Samuel 10 West Carteret 18:43.36 86
107 Connell, Jarod 9 West Henderson 18:43.94 87
108 Hussey, Joe 9 Marvin Ridge 18:48.01 88
109 Burton, Nik 12 West Carteret 18:53.71 89
110 Young, Terry 11 Asheville 19:01.21 90
111 Dansby, Noah 10 Topsail 19:01.63 91
112 Shugarts, Hayden 10 Topsail 19:02.49 92
113 Rodriguez, Karol 11 Forestview 19:08.77
114 Turner, Elliot 12 West Henderson 19:10.35 93
115 Hefner, Jayden 9 St. Stephens 19:21.90 94
116 Schultz, Noah 11 Cedar Ridge 19:28.78 95
117 Langley, Cameron 11 White Oak 19:30.74 96
118 Souviney, Noah 10 West Carteret 19:43.99 97
119 Young, Savion 9 White Oak 19:46.69 98
120 Bolch, Alex 10 St. Stephens 19:52.11 99
121 Powell, Carter 9 St. Stephens 19:56.60 100
122 Cuellar, Jacob 11 White Oak 19:57.84 101
123 Darr, Henry 12 Cedar Ridge 20:00.10 102
124 Kurz, Dominic 10 West Henderson 20:03.18 103
125 Tilley, Harrison 10 Cedar Ridge 20:08.86 104
126 Raymer, Zach 11 West Henderson 20:33.81 105
Event 7 Girls 5k Run CC 4A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Results - Women
1 Henes, Elly 16 Green Hope 18:02.47 1
2 Mansure, Kathleen 12 Watauga 18:13.17
3 Anderson, Lily 12 T.C. Roberson 18:23.82 2
4 Mareno, Nevada 17 Leesville Road 18:25.52 3
5 Sullivan, Grace 12 Providence 18:25.72 4
6 Greengrass, Rebekah 15 Panther Creek 18:34.86 5
7 Prouty, Mary 12 Myers Park 18:35.33 6
8 Platek, Sara 10 Ragsdale 18:37.03
9 Ramsey, Blair 11 Grimsley 18:43.95 7
10 Tomasi, Katie 16 Green Hope 18:45.81 8
11 Yarbrough, Caroline 12 Page 18:54.74
12 Eiselt, Kate 10 Myers Park 18:55.75 9
13 Enright, Theresa 15 Green Hope 18:56.11 10
14 Sargent, Elisa 15 Green Hope 18:56.21 11
15 Aymar, Kiley 10 Ardrey Kell 18:57.41 12
16 Bailey, Holly 10 Lake Norman 19:00.69
17 Holder, Kayla 16 Wake Forest 19:03.27
18 Gourley, Story 10 Myers Park 19:03.41 13
19 Sullivan, Bridgette 16 Panther Creek 19:11.87 14
20 Zammitti, Melissa 10 Lake Norman 19:13.32
21 Adams, Morgan 16 Green Hope 19:13.58 15
22 McHugh, Maddie 12 Hough 19:24.02
23 Fitzgerald, Kelly 17 Green Hope 19:30.93 16
24 Pettis, Emily 16 Millbrook 19:33.34 17
25 Jordan, Josie 9 Ardrey Kell 19:35.85 18
26 Hall, Kayla 16 Green Hope 19:36.46 19
27 Davis, Carmen 12 Southwest Guilford 19:38.81
28 Smith, Ashley 11 West Forsyth 19:39.74 20
29 Jameson, Erin 12 Reagan, Ronald W 19:41.46 21
30 Farris, Sydney 11 Myers Park 19:41.70 22
31 Celetti, Maya 17 Millbrook 19:41.99 23
32 McKinney, Paige 11 Hough 19:42.65
33 Glova, Kayla 11 Providence 19:44.07 24
34 Hemming, Taylor 16 Leesville Road 19:45.13 25
35 Hasan, Noor 17 Leesville Road 19:48.11 26
36 Long, Camille 10 T.C. Roberson 19:51.48 27
37 Lanier, Lindsey 10 Providence 19:55.25 28
38 Spencer, Ellen 11 West Forsyth 19:56.40 29
39 Gilstrap, Sydney 12 Grimsley 19:56.90 30
40 Griffith, Helen 12 Providence 19:57.88 31
41 Harrell, Bridgette 12 East Forsyth 19:58.95
42 Rodney, Cayla 15 Cary High School 20:00.50
43 Soule, Anastasia 12 T.C. Roberson 20:00.90 32
44 Albright, Anna 11 Myers Park 20:04.33 33
45 Kilby, Payton 11 Reagan, Ronald W 20:05.28 34
46 Navarro, Rachel 16 Millbrook 20:09.24 35
47 Parrish, Sarah 9 Providence 20:11.34 36
48 Krug, Chesley 11 T.C. Roberson 20:11.94 37
49 Cotto, Lavinia 12 Jack Britt 20:12.04 38
50 Strickler, Claire 11 Providence 20:13.75 39
51 Dellarova, Cierra 16 Enloe High School 20:14.69
52 Gizlice, Ayla 15 Broughton 20:16.40
53 Butler, G'Jasmyne 16 Leesville Road 20:21.53 40
54 Hartmann, Lauren 12 T.C. Roberson 20:22.79 41
55 Halley, Catherine 9 Providence 20:30.16 42
56 Hulbert, Madeline 11 Hoggard 20:30.45 43
57 Weldon, Sarah 12 Hoggard 20:31.67 44
58 Hemming, Audrey 18 Leesville Road 20:31.94 45
59 Damron, Ashley 11 South View 20:33.52 46
60 Lawler, Makayla 10 Overhills 20:34.68
61 Greengrass, Amy 17 Panther Creek 20:40.15 47
62 Apple, Alex 11 Ragsdale 20:40.94
63 Boudreau, Julia 11 Ashley 20:41.27
64 Foreman, Shelby 10 Ardrey Kell 20:42.41 48
65 Venable, Sarah 16 Cary High School 20:43.20
66 DeMay, Rachel 12 Myers Park 20:44.41 49
67 Gwynn, Mary Katherine 12 Grimsley 20:44.65 50
68 Hall, Janay 10 South View 20:45.43 51
69 Foster, Sierra 18 Panther Creek 20:46.12 52
70 Whinchel, Sydney 16 Leesville Road 20:47.74 53
71 Spencer, Sarah 10 West Forsyth 20:47.76 54
72 Costen, Emmie 12 Reagan, Ronald W 20:49.13 55
73 Fowler, Maddie 10 East Chapel Hill 20:49.27 56
74 Roy, Faith 9 South View 20:51.95 57
75 Pellizzari, Sara 10 Hoggard 20:53.32 58
76 Cox, Chloe 11 South Central 20:54.00
77 Willard, Hannah 18 Leesville Road 20:55.64 59
78 Sanborn, Kate 11 Jack Britt 20:57.45 60
79 Orgnon, Allie 10 Reagan, Ronald W 20:58.18 61
80 Zimmermann, Isabel 10 Reagan, Ronald W 20:58.24 62
81 Hipp, Rebecca 11 Pinecrest 20:58.72 63
82 Cubrilovic, Kate 12 East Chapel Hill 20:59.58 64
83 Romine, Olivia 9 Grimsley 21:07.16 65
84 Adam, Hanna 10 New Bern 21:10.56
85 Stewart, Rachel 11 Pinecrest 21:10.77 66
86 Flores, Isabel 9 Pinecrest 21:11.46 67
87 Weise, Emma 9 Ardrey Kell 21:12.26 68
88 Giordano, Ashley 10 West Forsyth 21:13.03 69
89 Wells, Keana 12 South View 21:15.22 70
90 Ford, Madison 9 West Forsyth 21:17.10 71
91 Cox, Claudia 11 South Central 21:19.99
92 Hughes, Lydia 10 Reagan, Ronald W 21:23.37 72
93 Howell, Iris 10 T.C. Roberson 21:25.73 73
94 Shepherd, Sophie 10 Myers Park 21:28.79 74
95 Sturla, Gabby 17 Millbrook 21:29.74 75
96 Hill, Rachel 17 Panther Creek 21:36.13 76
97 Pahel-Short, Corey East Chapel Hill 21:40.80 77
98 Burns, Parker 15 Millbrook 21:42.10 78
99 West, Grace 11 Pinecrest 21:44.82 79
100 Methvin, Abby 10 T.C. Roberson 21:47.58 80
101 Owre, Sara 12 East Chapel Hill 21:48.48 81
102 Zhao, Katie 10 Ardrey Kell 21:51.98 82
103 Kremer, Alyssa 11 Jack Britt 21:52.71 83
104 Gagnon, Meagan 11 Pinecrest 21:54.19 84
105 Connor, Lydia 18 Panther Creek 21:54.99 85
106 Maguire, Erin 10 Ardrey Kell 22:00.23 86
107 Gwynn, Emma 10 Grimsley 22:10.47 87
108 Hinckley, Kaylie 16 Millbrook 22:12.66 88
109 Wilson, Avery 11 Grimsley 22:14.02 89
110 Mase, Morgan 9 Hoggard 22:15.80 90
111 Briggs, Natalie 10 Ardrey Kell 22:15.92 91
112 DePollo, Anna 17 Millbrook 22:17.66 92
113 McDonald, Anne 11 East Chapel Hill 22:19.18 93
114 Wuerth, Milena 11 East Chapel Hill 22:21.12 94
115 Anderson, Kathryn 9 West Forsyth 22:21.61 95
116 Graham, Frankie 10 Jack Britt 22:23.16 96
117 Ackerman, Michaela 10 South View 22:23.22 97
118 Marquez, Adrianna 9 Jack Britt 22:23.73 98
119 Garison, Megan 12 Jack Britt 22:24.63 99
120 Jones, Margot 9 Panther Creek 22:28.51 100
121 Joyce, Anya 9 Pinecrest 22:29.26 101
122 Cannon, Ansley 10 West Forsyth 22:30.59 102
123 Golini, Emilee 12 Hoggard 22:33.60 103
124 Baumeister, Katie 10 Jack Britt 22:41.99 104
125 Cook, Sallie 10 Reagan, Ronald W 22:44.96 105
126 Magill, Elizabeth 11 Hoggard 22:45.88 106
127 Carro, Gjyljeta 11 South View 22:51.98 107
128 Thuman, Sydney 10 Hoggard 22:56.23 108
129 Bloss, Clare 10 Grimsley 23:38.91 109
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Results - Women
1 Green Hope High School 45 1 8 10 11 15 16 19
Total Time: 1:33:54.18
Average: 18:46.84
2 Myers Park 83 6 9 13 22 33 49 74
Total Time: 1:36:20.53
Average: 19:16.11
3 Providence 123 4 24 28 31 36 39 42
Total Time: 1:38:14.26
Average: 19:38.86
4 Leesville Road High Schoo 139 3 25 26 40 45 53 59
Total Time: 1:38:52.23
Average: 19:46.45
5 T.C. Roberson 139 2 27 32 37 41 73 80
Total Time: 1:38:50.93
Average: 19:46.19
6 Panther Creek High School 194 5 14 47 52 76 85 100
Total Time: 1:40:49.13
Average: 20:09.83
7 Ardrey Kell 228 12 18 48 68 82 86 91
Total Time: 1:42:19.91
Average: 20:27.99
8 Millbrook High School 228 17 23 35 75 78 88 92
Total Time: 1:42:36.41
Average: 20:31.29
9 Reagan, Ronald W 233 21 34 55 61 62 72 105
Total Time: 1:42:32.29
Average: 20:30.46
10 Grimsley 239 7 30 50 65 87 89 109
Total Time: 1:42:43.13
Average: 20:32.63
11 West Forsyth 243 20 29 54 69 71 95 102
Total Time: 1:42:54.03
Average: 20:34.81
12 South View 321 46 51 57 70 97 107
Total Time: 1:45:49.34
Average: 21:09.87
13 Hoggard 338 43 44 58 90 103 106 108
Total Time: 1:46:44.84
Average: 21:20.97
14 Pinecrest 359 63 66 67 79 84 101
Total Time: 1:46:59.96
Average: 21:24.00
15 East Chapel Hill 371 56 64 77 81 93 94
Total Time: 1:47:37.31
Average: 21:31.47
16 Jack Britt 375 38 60 83 96 98 99 104
Total Time: 1:47:49.09
Average: 21:33.82
Event 5 Boys 5k Run CC 4A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Results - Men
1 Brown, Jeremy 16 Broughton 15:50.03 1
2 Christ, Kyle 15 West Johnston 16:03.22
3 Kneisel, Kenny 11 Mount Tabor 16:06.26 2
4 Ciaccia, Andrew 12 R.J. Reynolds 16:11.29 3
5 Abushouk, Dean 15 Cary High School 16:13.14
6 Ciaccia, Nick 12 R.J. Reynolds 16:13.91 4
7 Anderson, Robert 12 Pinecrest 16:14.32 5
8 Walter, Brad 12 Mount Tabor 16:17.23 6
9 Hall, Philip 12 South View 16:19.39 7
10 Sandin, Will 15 Broughton 16:21.85 8
11 Simmons, Robert 16 Broughton 16:23.45 9
12 Staples, Michael 12 South View 16:27.79 10
13 Grant, Titus 12 South View 16:28.92 11
14 Cera, Tucker 17 Millbrook 16:30.27 12
15 Millsaps, Peter 15 Broughton 16:31.66 13
16 Coffey, Tim 12 Mooresville 16:33.37
17 McDonald, Connor 11 East Chapel Hill 16:36.07 14
18 Duin, Derek 16 Apex High School 16:36.30 15
19 Rosas, Jose 15 Sanderson 16:37.53
20 Gildard, James 11 East Chapel Hill 16:38.78 16
21 Mody, Joseph 12 South View 16:39.40 17
22 Bomkamp, Matt 12 Northwest Guilford 16:39.66 18
23 Savino, Ben 17 Apex High School 16:40.92 19
24 Alejandro, Javier 11 South View 16:43.36 20
25 Brown, Ryan 18 Broughton 16:45.31 22
25 Wilson, Joe 12 R.J. Reynolds 16:45.31 21
27 Dorner-Thomas, Justin 16 Broughton 16:46.97 23
28 Smith, Chris 11 Myers Park 16:47.02 24
29 Mastandrea, Jack 11 Lake Norman 16:49.13 25
30 Holland, Michael 12 Watauga 16:49.91
31 Shanklin, Ian 10 Page 16:50.25
32 Arredondo, Paul 11 Cape Fear 16:50.65
33 Ferguson, Haywood 9 South Mecklenburg 16:50.73 26
34 Ponder, Cameron 9 Mount Tabor 16:51.33 27
35 Tafel, Dylan 15 Sanderson 16:51.60
36 Foley, Ian 11 Mount Tabor 16:52.90 28
37 Miller, Wyatt 15 Apex High School 16:53.71 29
38 Madden, Michael 12 Mount Tabor 16:54.41 30
39 Harbacevich, Joe 12 Myers Park 16:55.36 31
40 Kokoska, Jordan 15 Apex High School 16:55.80 32
41 Derbyshire, Lanier 17 Broughton 16:58.13 33
42 Patel, Zach 11 Southwest Guilford 16:59.10
43 Hassel, Chris 10 East Chapel Hill 16:59.68 34
44 Frisk, Teddy 11 Southern Alamance 17:00.03
45 Sutter, Logan 11 Providence 17:02.14 35
46 Pehr, Henry 16 Green Hope 17:02.80 36
47 Thornton, Matt 16 Cary High School 17:03.25
48 Talbert, Ben 12 South Mecklenburg 17:04.03 37
49 Ready, Ethan 11 East Chapel Hill 17:04.24 38
50 Snider, Robinson 11 Hoggard 17:04.93 39
51 Schmidt, Ben 12 Hoggard 17:05.98 40
52 Felton, Rontrel 10 South View 17:09.34 41
53 Elliott, Brandon 12 Pinecrest 17:10.28 42
54 Tatter, John 11 R.J. Reynolds 17:10.34 43
55 Clark, Neil 11 Pinecrest 17:10.69 44
56 Geever, Tristan 12 New Hanover 17:11.11
57 Veilleux, Nick 17 Green Hope 17:13.11 45
58 Maxfield, Sam 12 Pine Forest 17:13.56 46
59 Armstrong, Ryan 12 Mount Tabor 17:14.82 47
60 Corson, Kellen 12 A.L. Brown 17:15.24
61 Anderson, Wes 12 Lake Norman 17:15.84 48
62 Ragoonath, Ryan 12 Olympic 17:16.51
63 Kavanaugh, Ryan 11 South Mecklenburg 17:17.09 49
64 Watts, Daniel 11 Parkland 17:17.60
65 Dudash, Michael 16 Green Hope 17:18.25 50
66 Benfield, Lawson 16 Apex High School 17:19.78 51
67 McDonald, Henry 11 Myers Park 17:20.93 52
68 Huitt, Brian 16 Green Hope 17:22.52 53
69 Moerk, Michael 9 Mount Tabor 17:22.68 54
70 Sauerbrey, Ty 12 Lake Norman 17:23.27 55
71 Holmes, Grayson 15 Millbrook 17:24.60 56
72 Hagstrom, Cole 10 Green Hope 17:25.24 57
73 Depollo, Andrew 15 Millbrook 17:25.77 58
74 Boynton, McKail 12 Pinecrest 17:25.82 59
75 Gostling, Luke 17 Millbrook 17:26.72 60
76 Ward, Logan 12 Scotland County 17:27.84
77 Hughes, Malcom 12 South View 17:28.76 61
78 Howard, Matt 10 Northwest Guilford 17:29.99 62
79 Kiss, Andrew 9 Providence 17:30.25 63
80 Banask, Jack 16 Millbrook 17:30.59 64
81 Ramos, Anthony 12 Northwest Guilford 17:31.11 65
82 Fedorka, Wyatt 12 Lake Norman 17:32.77 66
83 Wiegman, Sydney 11 Hoggard 17:33.10 67
84 Ramsey, Fisher 12 East Mecklenburg 17:34.88
85 Sanger, Zach 11 Northwest Guilford 17:36.41 68
86 Williamson, Marshall 9 Myers Park 17:37.77 69
87 Thomas, William Adam 12 South Mecklenburg 17:37.95 70
88 Ennis, Jacob 10 Lake Norman 17:38.80 71
89 Frank, Koby 11 Myers Park 17:39.66 72
90 Clark, Zach 11 Lake Norman 17:39.80 73
91 Cart, David 18 Apex High School 17:40.72 74
92 Blalock, Hayden 10 Providence 17:40.74 75
93 Kehn, Matthew 18 Green Hope 17:40.77 76
94 Bowden, Matthew 12 Jack Britt 17:41.66
95 Denton, Jackson 12 New Hanover 17:42.12
96 Domena, Antonio 11 Pine Forest 17:42.88 77
97 Haque, Aadam 12 Northwest Guilford 17:43.34 78
98 Sutter, Tanner Providence 17:44.13 79
99 Leahy, Nate 12 Pine Forest 17:44.70 80
100 Townsend, Jacob 15 Apex High School 17:45.12 81
101 Delaunay, Tommy 11 Pinecrest 17:47.03 82
102 Crew, Henry 10 South Mecklenburg 17:47.68 83
103 Morrison, Ray 11 South Mecklenburg 17:49.84 84
104 Youngblood, Spencer 12 South Mecklenburg 17:50.68 85
105 Horsley, Adam 11 Pinecrest 17:52.38 86
106 Barley, Patrick 10 Providence 17:53.71 87
107 Martin, Jack 11 Myers Park 17:54.32 88
108 Howard, Doug 11 Lake Norman 17:58.17 89
109 Anthony, Thomas 10 R.J. Reynolds 17:58.65 90
110 Cohen, Sam 11 Providence 17:58.81 91
111 Kolor, Michael 16 Green Hope 17:58.91 92
112 McAvoy, Conor 11 Myers Park 18:03.01 93
113 Sudduth, Nathan 12 Hoggard 18:03.68 94
114 Watters, Clayton 11 East Chapel Hill 18:14.67 95
115 Pegram, Andrew 10 Northwest Guilford 18:17.47 96
116 Mccaffery, Sean 11 Providence 18:20.76 97
117 Leonard, Chris 12 Pinecrest 18:22.12 98
118 LaGanke, Matt 15 Millbrook 18:25.00 99
119 Dunlap, Thomas 11 Pine Forest 18:27.30 100
120 Caicedo, Jonathan 12 Pine Forest 18:28.17 101
121 Trocinski, Tyler 15 Millbrook 18:29.90 102
122 Owens, Tucker 10 East Chapel Hill 18:32.25 103
123 Witmer, Jamie 9 Hoggard 18:34.90 104
124 Schneider, Will 10 Hoggard 18:47.88 105
125 Holbrook, Todd 10 R.J. Reynolds 18:51.61 106
126 Ward, Anderson 9 R.J. Reynolds 19:01.27 107
127 Carr, Ian 12 Pine Forest 19:10.13 108
128 Sodgerel, Temuulen 12 East Chapel Hill 19:12.58 109
129 Edwards, Carson 10 Hoggard 19:17.77 110
130 Smith, Peyton 12 Pine Forest 19:20.48 111
131 Von Steen, Connor 12 Northwest Guilford 19:22.65 112
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Results - Men
1 Broughton High School 53 1 8 9 13 22 23 33
Total Time: 1:21:52.30
Average: 16:22.46
2 South View 65 7 10 11 17 20 41 61
Total Time: 1:22:38.86
Average: 16:31.78
3 Mount Tabor 93 2 6 27 28 30 47 54
Total Time: 1:23:02.13
Average: 16:36.43
4 Apex High School 146 15 19 29 32 51 74 81
Total Time: 1:24:26.51
Average: 16:53.31
5 R.J. Reynolds 161 3 4 21 43 90 106 107
Total Time: 1:24:19.50
Average: 16:51.90
6 East Chapel Hill 197 14 16 34 38 95 103 109
Total Time: 1:25:33.44
Average: 17:06.69
7 Pinecrest 232 5 42 44 59 82 86 98
Total Time: 1:25:48.14
Average: 17:09.63
8 Green Hope High School 241 36 45 50 53 57 76 92
Total Time: 1:26:21.92
Average: 17:16.39
9 Myers Park 248 24 31 52 69 72 88 93
Total Time: 1:26:20.74
Average: 17:16.15
10 Millbrook High School 250 12 56 58 60 64 99 102
Total Time: 1:26:17.95
Average: 17:15.59
11 Lake Norman 265 25 48 55 66 71 73 89
Total Time: 1:26:39.81
Average: 17:19.97
12 South Mecklenburg 265 26 37 49 70 83 84 85
Total Time: 1:26:37.48
Average: 17:19.50
13 Northwest Guilford 291 18 62 65 68 78 96 112
Total Time: 1:27:00.51
Average: 17:24.11
14 Providence 339 35 63 75 79 87 91 97
Total Time: 1:27:50.97
Average: 17:34.20
15 Hoggard 344 39 40 67 94 104 105 110
Total Time: 1:28:22.59
Average: 17:40.52
16 Pine Forest 404 46 77 80 100 101 108 111
Total Time: 1:29:36.61
Average: 17:55.33
Like·Comment·Share·E-mail·547521 views
|